U sprječavanju rizika od socijalne isključenosti kroz ovaj Projekt uključena su djeca i mladi s oštećenjem vida u aktivnosti zimskih sportova (alpsko skijanje) kroz organizaciju edukativno-sportskih poduka u okviru skijaškog kampa na Kronplatzu. Organizacija kampa ogledala se kroz uspostavu osmišljenih kombiniranih aktivnosti sportsko-rehabilitacijske i obrazovno-edukativne naravi. Cilj je bio uključiti osobe sa oštećenjem vida u redovne programe savladavanja tehnike skijanja i pravilnom integracijom pružiti im mogućnost uživanja u zimskim sportovima.
Provedba projekta održana je u siječnju 2023. godine a uključivala je 4-dnevni skijaški razvojni kamp za osobe sa oštećenja vida koje su sudjelovale u sportskim aktivnostima savladavanja tehnika skijanja. Cilj je bio povećanje znanja, vještina kod slijepih i slabovidnih osobe u skijanju a ujedno i prevencije diskriminacije i socijalne isključenosti. Kamp se održao na pristupačnom europskom skijalištu Kronplatz, kako bi se olakšala orijentacija i kretanje za polaznike s oštećenjem vida, a aktivnosti prilagodile potrebama i mogućnostima svakog sudionika.
Populacija slijepih i slabovidnih osoba vrlo je često isključena iz sportskih aktivnosti, vrlo često su djeca i mladi s oštećenjem vida oslobođeni iz nastave tjelesne kulture. Često su zbog toga i zbog invaliditeta osuđeni na hipokineziju (nedostatak kretanja) koja sa sobom donosi mnoštvo posljedica (problemi sa lokomotornim sustavom, veliki rizik od prekomjerne tjelesne težine koja može dovesti do rizika od kardiovaskularnih i metaboličkih bolesti). Navedeno, ne samo da loše utječe na njihov zdravstveni status već dovodi i do njihove socijalne isključivosti. Uključivanjem u sport mogu se prevenirati svi navedeni problemi te opći cilj projekta je uključiti djecu i mlade s oštećenjem vida u sport i omogućiti im bolji, zdraviji i kvalitetniji život. Skijanje omogućava aktivno i kvalitetno provođenje vremena u prirodi, razvija motoričke i funkcionalne sposobnosti, razvija orijentiranost u prostoru (što je od velike važnosti za osobe s oštećenjem vida), utječe na razvoj samopouzdanja i pozitivne slike o sebi, jača vjeru u sebe i svoje sposobnosti, razvija socijalne vještine te na taj način omogućuje zdraviji život Osobe s oštećenjem vida čine vrlo specifičnu skupinu jer zbog oštećenja vida mogu biti izložene diskriminaciji. Iz razloga prevencije navedenih situacija osmišljen je i ovaj Projekt. Sredstva za sufinanciranje provedbe u iznosu od 11.000,00 HRK osigurana su putem natječaja Hrvatske elektroprivrede pod nazivom „Svijetlo na zajedničkom putu“ te se ovom prilikom zahvaljujemo Hrvatskoj elektroprivredi što je prepoznala vrijednost ovog Projekta i pomogla u njegovoj realizaciji.